Pielgrzymy (krótko po II wojnie światowej Zamczysko) – formacja skał granitowych o wysokości dochodzącej do 25 m, zlokalizowana w Karkonoszach. Pielgrzymy położone są we wschodniej części Śląskiego Grzbietu, na jego północno-wschodnim zboczu, na wysokości 1204 m n.p.m., na południe od Borowic.

Pielgrzymy (1204m n.p.m.), to jedna z największych i najbardziej charakterystycznych formacji skalnych w Karkonoszach. Najwyższa skałka osiąga wysokość 25m. Pielgrzymy składają się z trzech dyżych grup skalnych, kilku mniejszych i wielu pojedynczych granitowych bloków. Na powierzchni skał zaobserwować można ciekawe efekty działania wody, wiatru i zmian temperatury – tzw. kociołki wietrzeniowe. Dawniej uważano je za misy ofiarne służące pogańskim obrzędom. W rzeczywistości są one efektem intensywnego „punktowego” wietrzenia granitu. Pielgrzymy z racji swych rozmiarów i wyeksponowania na północno – wschodnim zboczu Smogorni, są doskonale widoczne z wielu miejsc w Karkonoszach, a nawet w Kotlinie Jeleniogórskiej. Same także stanowią dość dobry punkt widokowy, szczególnie na Śnieżkę i wschodnią część Karkonoszy. Pielgrzymy, jak chyba wszystkie granitowe ostańce w Karkonoszach mają wiele oblicz. Niektóre z nich są bardzo znane, inne niemal wcale. Wystarczy przemieścić się o kilka kroków, aby zobaczyć je zupełnie inaczej.

Do Pielgrzymów najłatwiej dojść z Karpacza Górnego (od kościółka Wang) – niebieskim szlakiem do Polany (ok. 30 min.), a dalej żółtym (ok. 20 min.). Wskazówka: jeśli chce się dojść do Pielgrzymów, będąc gdziekolwiek we wschodniej części Karkonoszy, najlepiej kierować się właśnie na Polanę, gdzie znajduje się węzeł szlaków. Idąc od strony zachodniej – z Przełęczy Karkonoskiej – mamy do dyspozycji szlak zielony (nieco ponad 1 godz.), lub szlak czerwony do Słonecznika a dalej żólty w dół, w sumie ok. 1,5 godz. marszu.

Ze szczytu skał rozciąga się malowniczy widok na Śnieżkę. Obok Pielgrzymów przebiega żółty szlak wiodący z Karpacza na Słonecznik

Źródło: karkonosze.info.pl