Zachodnia część Karkonoszy często uważana jest za jedno z najbardziej atrakcyjnych pasm górskich na terenie naszego kraju, a osoby powtarzające tego rodzaju opinie bez trudu znajdują argumenty mające na celu poparcie wygłaszanych przez siebie tez.

Trudno nie zauważyć, że mapa zachodnich Karkonoszy aż roi się od miejsc wartych obejrzenia, osoby spędzające tu zimowy lub letni urlop zastanawiają się więc nie nad tym, co powinny zobaczyć, ale nad tym, czy uda im się zwiedzić wszystkie te punkty, które promowane są przez przewodniki jako miejsca zasługujące na uwagę. Wśród tych najbardziej atrakcyjnych od dziesięcioleci znajdują się Śnieżne Kotły – kotły polodowcowe położone na terenie gminy Piechowice.

Choć Śnieżne Kotły na ogół traktowane są jako całość, turyści powinni brać pod uwagę to, że w rzeczywistości mówimy o dwóch odrębnych karkonoskich osobliwościach. Mały Śnieżny Kocioł położony jest od strony zachodniej i ma długość mniej więcej 550 metrów, natomiast Wielki Śnieżny Kocioł zlokalizowany jest od wschodu i liczy sobie około 800 metrów długości. Już samo podziwianie monumentalnych kotłów dostarcza niezapomnianych wrażeń, okazuje się jednak, że turyści mogą liczyć również na dodatkowe atrakcje. Są nimi Śnieżne Stawki – trzy niewielkie jeziorka polodowcowe, które, co prawda, niekiedy wysychają, gdy jednak znajduje się w nich woda imponują swoim naturalnym pięknem.

Wycieczkę w kierunku Śnieżnych Kotłów najlepiej rozpocząć szlakiem wiodącym z Hali Pod Łabskim Szczytem, na samą wyprawę warto przy tym wybrać się stosunkowo wcześnie. Szlak wiodący ku kotłom polodowcowym nie jest wymagający, same Śnieżne Kotły są jednak na tyle atrakcyjne, że łatwo zapomnieć tu o upływającym czasie. Jest to znakomity punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama Karkonoszy, uważny turysta, który patrzy nie w górę, ale pod nogi może przy tym zobaczyć tu między innymi reliktowego ślimaka arktycznego, którego trudno już spotkać w innych polskich górach. Nad Śnieżnymi Kotłami skałki Czarcia Ambona – punkt widokowy na dno kotłów, obok budynek stacji przekaźnikowej RTV.

Dojście: Głównym Szlakiem Sudeckim (czerwony-grzbietowy) lub z Hali Pod Łabskim Szczytem szlakiem żółtym. W głąb Śnieżnych Kotłów prowadzi od Hali Pod Łabskim Szczytem szlak zielony tzw. „Ścieżka nad reglami” (uwaga! szlak trudny a zimą zamknięty!)

Źródło: www.szklarskaporeba.pl , Zdjęcia : Karol Nienartowicz Mountain Photographer.