Góra Śnieżka (1602 m n.p.m.)
Najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów. Skalny stożek zbudowany jest w głównej części ze skał metamorficznych zwanych hornfelsami, a od zachodniej strony, w swojej podstawie, z granitu. To właśnie jest podstawową przyczyną charakterystycznego kształtu Śnieżki. Budulcem głównej grani Kakonoszy jest mniej trwały granit. Stąd też pozostałe szyty Karkonoszy mają znacznie bardziej zaoblone kształty. Hornfels – główny budulec Śnieżki powstał z przeobrażenia łupka łyszczykowatego na styku gorącej magmy. Najbardziej niedostępne południowe zbocze, pocięte jest głębokimi źlebami. Od północy dominuje stromo opadający rumosz skalny, a od wschodu łagodnie schodzi do Słonecznej Doliny. Zbocza północne i południowe Śnieżki opadają stromo do dwóch głębokich dolin polodowcowych: Łomniczki i Obří důl. Wbrew powtarzanym często obiegowym opiniom Śnieżka nie jest wygasłym wulkanem. Właśnie jej kształt jest źródłem mylnych opinii.

Śnieżka posiada specyficzny klimat zbliżony do tego jaki mamy za kołem podbiegunowym. Dlatego na niższych wysokościach niż gdzie indziej w tych szerokościach geograficznych wykształciła się roślinność alpejska. Odpowiedzialne są za to warunki. meteorologiczne. Średnia roczna temperatura na Śnieżce nieznacznie przekracza 0°C, w najcieplejszym miesiącu wynosi 10.6°C, a najwyższa temperatura jaką zanotowano na Śnieżce to 24.5°C (najnowszy rekord z 29 lipca 2005 roku). Stąd też pokrywa śnieżna zalega już czasami od października a kończy się w maju. W ciągu roku średnia suma opadów przekracza 1000 mm. Jednak najbardziej charakterystyczne dla tego szczytu są huraganowe wiatry przekraczające 80m/s oraz częste zamglenie (ponad 300 dni w roku). Średnia wieloletnia prędkość wiatru na Śnieżce wynosi prawie 12m/s a zdarzają się miesiące zimowe kiedy to średnia miesięczna przekracza 25 m/s. Śnieżka z uwagi na swoje położenie, długość, i jego nieprzerwany charakter, ciągu pomiarowego jest wspaniałym miejscem do badania zmian klimatycznych. Zminimalizowane niemal do zera są tutaj wpływy lokalne na klimat.

Na podstawie prowadzonych tutaj nieprzerwanie od 1880 roku obserwacji można stwierdzić, iż w tym czasie wzrost średniej temperatury na Śnieżce przekroczył 1°C. Śnieżka jest miejscem gdzie można obserwować rzadko gdzie indziej spotykane zjawiska meteorologiczne jak ognie św Elma, widmo Brockenu, czy Glorię.
Wystająca 200 metrów ponad Równię, Śnieżka jest miejscem, z którego można podziwiać wspaniałe panoramy. Widoczność przy sprzyjających warunkach przekracza 200 km. Góra ta jest miejscem pielgrzymek turystów nie tylko z Polski. Tłumnie odwiedzana w lecie, w okresie zimowym często staje się pustelnią, kiedy to z uwagi na warunki atmosferyczne jest szczytem nie do zdobycia jak wydaje się większości turystom. Należy jednak pamiętać, że odpowiednie ubranie i obuwie znacznie ułatwia szczególnie zimową wędrówkę.

UWAGA
Na Śnieżce nie ma schroniska w związku z tym nie ma również możliwości nocowania turystów.
Restauracja czynna w godzinach 09 – 16 codziennie, niezależnie od warunków atmosferycznych i zamykana jest po godzinach pracy. W okresie wzmożonego ruchu może być czynna dłużej.
Najbliżesze schroniska gdzie można przenocować to: Dom Śląski, Strzecha Akademicka oraz Samotnia. Po czeskiej stronie Luczni Bouda oraz Jelenka.

Źródło: www.sniezka.karpacz.pl
Zdjęcia: Karol Nienartowicz Mountain Photographer