Kocioł Łomniczki, to największy z kotłów polodowcowych w polskich Karkonoszach. Położony jest nad Karpaczem, pomiędzy Śnieżką i Kopą. Biegnie nim jedna z odnóg Głównego Szlaku Sudeckiego (znaki czerwone). Szlak zamknięty jest w okresie zimowym, ze względu na niebezpieczeństwo lawin. Kocioł Łomniczki różni się od pozostałych kotłów w polskich Karkonoszach m.in. tym, że że nie ma w nim moren, tj. wałów utworzonych z różnej wielkości fragmentów skał, od bardzo drobnych, do dużych głazów, naniesionych przez lodowiec. Tym, czego nie znajdziemy w innych kotłach, są kaskady lub jak ktoś woli, wodospady Łomniczki, która ma swoje źródło na Równi Pod Śnieżką i kotłem spływa w dół do malowniczej doliny, przecinając czerwony szlak z Karpacza do Przełęczy Pod Śnieżką.

Dolina Łomniczki biegnie od Kotła Łomniczki na północny – wschód. W jej obrębie przebiega, na pewnym odcinku, wspomniany już wcześniej Główny Szlak Sudecki. Tuż przy szlaku stoi jedno z karkonoskich schronisk – Nad Łomniczką. Warto zauważyć, że do schroniska biegną z Karpacza dwa szlaki. Jeden, to już wspomniany GSS (znaki czerwone) – od okolic Łomnickiego Rozdroża i Orlinka. Dojście do Schroniska Nad Łomniczką zajmuje nim ok. jednej godziny, a od schroniska do Przełęczy Pod Śnieżką drugie tyle. Drugi natomiast, to szlak żółty, biegnący doliną od Wilczej Poręby z zakończeniem właśnie przy schronisku (czas dojścia, to także ok. jednej godziny).

Uroki samej doliny najlepiej podziwiać z góry, tj. z okolic Domu Śląskiego. Widok jest naprawdę efektowny. Jednak bardzo ciekawe wrażenia zapewnia także wędrówka wspomnianym szlakiem czerwonym zarówno w Dolinie, jak i w Kotle Łomniczki, dlatego na pewno warto tą trasę przejść.

W Kotle Łomniczki urządzony został przez członków Koła Przewodników Sudeckich z Jeleniej Góry symboliczny cmentarzyk. W 1985r., tuż przy Głównym Szlaku Sudeckim, w obrębie Kotła Łomniczki, ustawiono dwuipółmetrowy krzyż. Dziś w tym miejscu zobaczyć można liczne tabliczki upamiętniające ludzi zasłużonych dla rozwoju turystyki w Karkonoszach oraz tych, którzy w górach zginęli.

Przez kocioł prowadzi szlak turystyczny:

szlak turystyczny czerwony – czerwony fragment Głównego Szlaku Sudeckiego z Karpacza na Równię pod Śnieżką.

Kocioł Łomniczki stanowi zimą bardzo niebezpieczne miejsce ze względu na duże zagrożenie lawinowe. Z tego powody zimą szlak turystyczny prowadzący przez kocioł jest zamknięty.

W pobliżu górnej krawędzi kotła na Równi pod Śnieżką położone jest schronisko turystyczne Śląski Dom (Schronisko pod Śnieżką), poniżej kotła znajduje się schronisko „Nad Łomniczką”.

Znajdujące się dawniej powyżej Wodospadu Łomniczki schronisko zostało zimą 1901/1902 zniszczone przez lawiny śnieżne.

Źródło; karkonosze.info.pl ,  Wikipedia

Zdjęcie: Karol Nienartowicz Mountain Photographer.