Wodospad Podgórnej to trzeci pod względem wysokości wodospad w polskiej części Karkonoszy. Podgórna wypływa spod Małego Szyszaka (1436 m). W Przesiece rzeka ta wyżłobiła piękny, otoczony gęstym lasem wąwóz. Jego zwieńczeniem jest 10 – cio metrowy próg skalny, z którego woda spada trzema kaskadami, do owalnego basenu eworsyjnego. Poniżej wodospadu nurt gwałtownie, zmienia swój kierunek, pewnie po to, żeby ominąć wzniesienie „Złoty Widok” (610 m), a następnie płynie przepiękną doliną w kierunku Podgórzyna. Tuż za wodospadem rzekę przecina żelazny mostek, z którego doskonale widać kaskadę. Ze względu na gęsty las, otaczający to miejsce oraz wzniesienia po stronie północnej, bardzo rzadko wodospad oświetlany jest przez promienie słoneczne.

Osoby przeświadczone o tym, że chcąc zobaczyć urokliwe wodospady należy wybrać się na zagraniczną wycieczkę, najprawdopodobniej nie analizowały starannie informacji, jakie zawiera dowolna mapa Karkonoszy. To wyjątkowe pasmo górskie położone na granicy polsko-czeskiej dostarcza niezapomnianych wrażeń, jedną z atrakcji czekających na turystów są zaś właśnie wodospady, piękne i tajemnicze, choć zazwyczaj nie osiągające imponujących rozmiarów. Jednym z najbardziej urokliwych jest bez wątpienia Wodospad Podgórnej, znany nieco mniej niż wodospady Kamieńczyka o Szklarki,  w równym stopniu zasługujący jednak na to, aby go odwiedzić.

Wodospad Podgórnej najbardziej znany jest tym turystom, który wypoczywają w malowniczej miejscowości Przesieka, bardzo dobre opinie, jakie zbiera sprawiają jednak, że coraz częściej odwiedzają go również goście znajdujący się w innych częściach Kotliny Jeleniogórskiej. Nie jest to zresztą trudne zadanie, do wodospadu można bowiem dojść na piechotę również z pobliskiego Karpacza wybierając taki szlak, który będzie najpełniej odpowiadał naszym możliwościom.

Sam wodospad nie jest duży, woda spada bowiem z wysokości około dziesięciu metrów, jest jednak niezwykle interesujący wizualnie, a turyści mogą liczyć na niezapomniane wrażenia nie tylko wówczas, gdy chcą go podziwiać z pewnej odległości.Wodospad Podgórnej, zawdzięczający swoją nazwę niewielkiemu potokowi, znany jest i z tego, że można pluskać się w jego wodach, okazuje się przy tym, że amatorów kąpieli nie brakuje w Przesiece nawet zimą. Pozytywne opinie na temat wodospadu wydawane przez turystów sprawiają, że odwiedzają go nie tylko amatorzy pieszych wędrówek po górach, ale również miłośnicy niespiesznych spacerów. Z myślą o tych ostatnich przygotowany został zresztą urokliwy mostek, z którego można podziwiać spadającą z hukiem wodę bez obaw o to, że zostanie się przez nią opryskanym.

Dawniej poniżej wodospadu usytuowana była gospoda, dziś nieistniejąca.

Obok wodospadu prowadzi czarny szlak z Przesieki do Sosnówki.

Wodospad stanowi największą z atrakcję Przesieki. Przyciąga on rzesze turystów i wczasowiczów. Nad Wodospad Podgórnej dojdziecie Państwo z Markusa szlakiem w niecałą godzinkę.